Çocuğunuz Anaokuluna gitmek istemezse

• Anaokuluna yeni giden bazı çocuklar annelerinden ayrılmak istemedikleri için ağlarlar. Öğretmenler, çocuklar her ağladığında onları yatıştırır ve duygularını anlamaya çalışır. Bu durum çocukla öğretmen arasında bir bağ oluşmasını sağlar. Çocuklar yalnız olmadıklarını ve ailelerinin onları kendileriyle ilgilenilen ve güvenli bir yere bıraktığını anlarlar.

• Eğer çocuğunuz üzgün bir sabah geçireceğe benziyorsa, öğretmene, siz gittiğinizde kendisini yalnız hissetmemesi için çocuğunuza ekstra ilgi göstermesini rica edebilirsiniz.

• Okulun ilk haftalarında pek çok öğretmen, anne-babaların sabahları bir süre kalmalarını ve yavaş yavaş daha erken gitmelerini ister. Ancak anaokuluna alıştıktan sonraki günlerde tekrar gitmek istemezse onu öğretmenine ispiyonlamayın. Çünkü çocuğunuz bundan sonra size güvenemeyebileceğini hissedebilir. En iyisi ona, sadece 5 dakika kalabileceğinizi ama sonra gitmeniz gerektiğini söylemektir.

• Çocuğunuzun duygularını anlamak için ona şöyle deyin: "Beni özlemen ve üzgün olman çok normal, ama umarım uzun süre böyle hissetmezsin." Ancak yine de kalması gerektiğini ona açıkça söyleyin. "Beni özlesen de, sen artık büyük bir çocuksun ve iyi olacaksın." Ona eğleneceğinin güvencesini verin. Ne zaman geri geleceğinizi onun anlayacağı bir dilde, yani "Öğle uykusundan sonra" ya da "öğleden sonraki kahvaltı saatinden sonra" gibi tanımlamalarla anlatın.

• Endişelerinizin çocuğunuza yansıyabileceğini unutmayın. Siz hoşçakal demek için kendinizi ne kadar rahat hissederseniz, çocuğunuz için de ayrılığı büyütmemek o kadar kolay olacaktır.

• Eğer size niçin gitmek zorunda olduğunuzu sorarsa, ona sadece okulun anne-babalar için değil, çocuklar ve öğretmenler için olduğunu söyleyin.

• Uzmanlar çocuklarınızı okula almaya gittiğinizde eğer mümkünse sınıfta biraz zaman geçirmenizi öneriyor. Çocuğunuzdan o gün yaptığı şeyleri size göstermesini isteyin.

• Eğer tatile çıkarsanız çocuğunuzu okula tekrar hazırlamak gerekecektir. Birkaç hafta hatta birkaç gün tatilden sonra okula geri dönen çocuğunuzun aynı sendromu tekrar yaşamasını önlemek için, kendi rutin işlerinizi yeniden düzenlemeniz çok önemli.

Okul başlamadan birkaç gün önce geri sayıma başlayın ve tatil boyunca görmediği arkadaşlarından ve öğretmenlerinden bahsedin


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments