Öğrenme Güçlüğü Olan Çocukların Ailelerine Tavsiyeler

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLARIN AİLELERİNE ÖNERİLER

1. Çocuğunuza kendisine değerli olduğunu hissettirin

2. Çocuğunuzun başarabildiği pek çok iş var. Bu işlerde çocuğunuzu destekleyin

3. Çocuğunuz için bir ders çalışma programı yapın ve programa uymaya çalışın.  Çocuğunuzun bu programın gereklerine uymasına yardımcı olun. Programı siz bozmayın. Çocuğunuz uygularken esnetmeler yapıyorsa yanında olun. İşini kolaylaştırın.

4. Uyulması gereken kuralları kesin, açık ve net olarak belirleyin.

5. Uyulması gereken kuralların çocuk tarafından daha kolay öğrenilebilmesi için tekrar edin.

6. Çocuğunuz yapması gereken işleri siz yapmamaya çalışın. Çocuğa sakat veya özürlü muamelesi yapmayın.

7. Çocuğunuza işini yapabileceği ortamı hazırlayın. Deneme süresi tanıyın. Onu yaptığı işte cesaretlendirin. İşteki çabasını övün ve ödüllendirin.

8. Çocuğunuz evin hakimi haline gelip size emirler vermemelidir. Kabul edilebilir davranışlar sergilediğinde ise desteklenmeli, övülmeli ya da ödüllendirilmelidir.

9. Uzun vadeli tehditlerde bulunmayın. Ceza en son başvurulacak yol olmalıdır. Ödüllendirme işe yaramayınca ceza yoluna gidilebilir. Ceza yapılan davranışa uygun olmalıdır ve istenmeyen davranışın hemen ardından verilmelidir. Verilen ödül ve cezalar yapılan davranışla aynı ağırlıkta olmalıdır.

10. Aile, okul ve öğretmen arasında sıkı bir iletişim olmalıdır. Bu iş birliği çocuğun olumluya gidişinde çok önemlidir. Tüm bu kişiler çocuğa karşı aynı dili konuşmalı ve aynı tavrı sergilemelidir.

11. Çocuğu soru sorarak konuşmaya zorlamayın. Kendiliğinden anlatıyorsa, işiniz olsa bile ara verip onu dinlediğinizde daha çok anlatacaktır. Okul hakkında bir şeyler anlatmıyor diye endişelenmeyin.

12. Çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamayın. Bu çocukları ürkütür, korkutur ve endişelendirir. Kendine olan güvenini zedeler.

13. Ödevini yaparken veya ders çalışırken yanında oturursanız dikkatini dağıtmasını engellersiniz. Ödevler konusunda siz okuyarak çabuklaştırabilirsiniz. Konular işlenmeden önce bir ön bilgi verecek olursanız derste daha rahat olacaktır.

14. Olumlu yaptığı her işi içten bir övgü ile takdir edin. Övgünüz abartılı ve gerçek dışı olmamalıdır.

15. Örnekleri verin, yeteri kadar tekrarlayın, sonra da ondan yapmasını isteyin. Sabırlı olun. Onun yapabileceğinden daha basitten başlayın. Kendine güvenini kazanmasına yardımcı olun.

16. Çocuğunuza sağ – sol, alt – üst, ön – arka gibi kavramlarda anlamasını kolaylaştıracak yollar, yöntemler, ipuçları, benzerlikler, bağlantılar kurmasını öğretin. Yaşına göre bunları zaten bilmesi gerekir diye düşünüp ona kızmayın.

17. Olumlu yaklaşımlar öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

18. Yapamadığı şeyler için bağırıp kızarak elini ayağına dolaştırmayın.


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments