Göz problemleri, okul başarısını olumsuz etkiliyor

Memorial Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Opt. Dr. Olcay Şahin, her çocuğun başarılı bir okul dönemi geçirmesi için dikkat edilmesi gerekenlerin başında, kapsamlı bir göz muayenesinin geldiğini bildirdi.

Opt. Dr. Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, görmeyi engelleyecek ya da azaltacak kırma kusuru, şaşılık, katarakt gibi herhangi bir durumun, görme yolları oluşumunu engellediğini, o gözün görmeyi öğrenemediğini ve göz tembelliğinin geliştiğini belirtti. Bu nedenle tüm çocukların 4 yaşına gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa bile mutlaka bir göz doktorunca muayene edilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, okul çağına gelmiş çocukların okula başlamadan önce muayene edilmesinin, daha fazla geç kalmadan göz problemini tespit edebilmek ve okulda göz problemlerine bağlı öğrenme güçlüğünü önleyebilmek açısından çok önemli olduğunu kaydetti. Şahin, şu bilgileri verdi:

"Her çocuğun başarılı bir okul dönemi geçirmesi iç in dikkat edilmesi gerekenlerin başında, kapsamlı bir göz muayenesi geliyor. Çocuklarda görmeyi etkileyecek sık görülen bozukluklar, hipermetropi, miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurları ve şaşılıktır. Çocukluk çağında yüksek numarası olan göz, bulanık görür ve net görmeyi öğrenemez. Çocuklarda sık görülen diğer hastalıklar, göz yaşı kanal tıkanıklığı, konjunktiva ve kapaktaki enfeksiyonlardır. Doğumsal katarakt ve doğumsal glokom, daha nadir görülen ama çok erken müdahale edilmesi gereken durumlardır."


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments