Ataol Behramoğlu

13 Nisan 1942 de İstanbul Çatalca da doğdu.

İlköğrenimini Kars ve Çankırı'da yaptı. 1966'de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi.

1962'de Türkiye İşçi Partisi'ne girerek ilk örgütlenme çalışmalarına katıldı. "Fikir Kulüpleri Federasyonu"nun (FKF) kurucuları arasında yer aldı. "Dönüşüm" dergisininin kuruluş çalışmalarına katıldı, sahipliğini üstlendi. 1970'te İsmet Özel le birlikte "Halkın Dostları" dergisini çıkardı. Aynı yıl İngiltere'ye, daha sonra Fransa'ya gitti. Paris'te gece kulübü bekçiliği, otel katipliği, öğretmenlik yaptı. 1972'de Moskova Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Sovyet edebiyatı üzerine inceleme yaptı. 1974'te Türkiye'ye döndü. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda dramaturg olarak çalıştı. 1975'te kardeşi Nihat Behram la birlikte "Militan" dergisini kurdu. "Sanat Emeği" dergisinin kurucuları arasında yer aldı. 1979'da Türkiye Yazarlar Sendikası'nın genel sekreteri oldu. Yayınevlerinde çalıştı.

12 Eylül harekatından sonra 1982 de Barış Derneği Davası nedeniyle 10 ay tutuklu kaldı. 1984 te Fransa da Sorbonne Üniversitesi ne bağlı Centre de Poetique Comparee bölümünde Türk ve Dünya Şiiri üstüne seminerler izledi, çalışmalar yaptı. İlk şiirleri "Ataol Gürus" takma adıyla Yeni Çankırı, Yeşil Ilgaz, Çağrı gibi yerel gazete ve dergilerde yayınlandı. Yükseköğrenimi sırasında Yapraklar, Dost, Evrim, Ataç gibi dergilerde çıkan şiirleriyle dikkat çekti. Bu dönemin şiirlerini biraraya getiren ilk şiir kitabı "Bir Ermeni General" 1965'te basıldı. Gençlik dönemi şiirlerinde Orhan Veli, Attilâ İlhan ve İkinci Yeni şiirinin ortak özellikleri etkin. Gerçek şiir kimliği 1965-1971 arasında Papirüs, Şiir Sanatı, Yeni Gerçek, Yeni Dergi ve Halkın Dostları'nda çıkan şiirleriyle oluştu. Bu şiirlerde toplumcu, etkin bir edebiyat anlayışının örnekleri yer aldı. Toplumcu gerçekçi şiir ilkelelerine yöneldi, şiirini yeni biçim ve tema arayışlarıyla besledi. Çevirileriyle de dikkat çekti.

Edebiyat ve kültür üzerine yazdıkları, antoloji ve diğer çalışmalarıyla kuşağının önde gelen yazarları arasına girdi. 

ESERLERİ 
Yaşayan Bir Şiir  
Şiirin Dili-Anadili 
Mekanik Gözyaşları  
Nazım a Bir Güz Çelengi 
Kardeş Türküleri 
Aziz Nesin li Fotoğraflar  
Başka Gökler Altında   
Lozan 
Genç Bir Şairden Genç Bir Şaire Mektuplar  
Büyük Türk Şiiri Antolojisi  

ŞİİRLERİ 
Bir Ermeni General  
Bir Gün Mutlaka  
Yolculuk Özlem Cesaret ve Kavga Şiirleri 
Ne Yağmur... Ne Şiirler...  
Kuşatmada  
Mustafa Suphi Destanı  
Dörtlükler  
İyi Bir Yurttaş Aranıyor  
Eski Nisan  
Türkiye Üzgün Yurdum, Güzel Yurdum  
Kızıma Mektuplar  
Şiirler 1959-1982 
Bebeklerin Ulusu Yok 
Bir Gün Mutlaka 
Sevgilimsin 
Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var 


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments