Fotoselli Kapının Çalışma Prensipleri

Fotoselli kapıların nasıl çalıştığını anlatmadan önce, “fotoselli kapı” nedir sorusuna cevap verelim. “Fotoselli kapı” Günümüzde, fotoselli kapılar her bina çeşidi için artık normal özelliklerden biri haline gelmiştir. Süpermarketlerden havalimanlarına kadar, otellerden hastanelere kadar yaygınca kullanılmaktadır. Bu kapıların en büyük avantajları şunlardır:

Kolay geçiş, hijyen ve enerji tasarrufu (doğa-dostu konsepti). Kapıyı açmak için fiziksel bir güce ihtiyaç duymuyorsunuz. Kapı geçiş alanına girer girmez sizi algılar ve kendiliğinden açılır.

Engelli yayaları da hesaba kattığımızda, otomatik kapıların önemini daha kolay kavrarız. En az kolay geçiş kadar önemli bir konu daha; Hijyen. Kapıyı açmak için hijyenik olmayan kapı kollarına dokunmanıza gerek kalmıyor. Dolayısıyla, otomatik kapıların sağlık sektörüne de dolaylı yoldan katkısı büyüktür. Son olarak modern dünyamızda en önemli gündem maddelerinden biri olan enerji tasarrufu konusuna değinelim. Otomatik kapılar, sadece yaya var iken açılır. Bu nedenle, kapıların sürekli açık kalması ve binanın ısıtma, soğutma masraflarına kontrol dışı etkisi söz konusu değildir. Uzun vadede kesinlikle kazançlı bir çözümdür. Ayrıca, bu kapıların benzin değil, sadece elektrik tükettiğini de hatırlatalım.

Ülkemizde otomatik olarak açılıp-kapanan, yana kayar cam kapılar için yaygınca kullanılan terim fotoselli kapı kavramıdır. Avrupada, buna daha spesifik bir isim verilmiştir: "Automatic sliding door". Yani otomatik (yana) kayar kapı. “Fotoselli kapı” anlamına gelen diğer terimlerden bazıları şunlardır: Cam kapı, otomatik kapı, yana kayar kapı vs. Biz bunu daha da resmileştirerek, “yana kayar fotoselli kapı” terimini kullanmayı tercih ettik.

Fotoselli kapı nasıl çalışır?

Fotoselli kapı, 4 ana sistemin bütünüdür.

1. Algılama sistemi (Radar): Kapıya yaklaşan objeyi algılama sistemidir. Günümüzde, algılama sistemi mikrodalga veya kızılötesi frekanslarla çalışır. Aygıt, objeyi algılar-algılamaz, programlamaya göre, gerekli düşük voltajlı elektrik sinyali Kontrol Paneline gönderir.

2. Kontrol Paneli yönetim sistemi: Kapının beynidir. Otomatik kapının en yaygın 5 fonksiyonunu (1. Normal mod: Aç-kapa, 2.Gece modu: Sürekli kapalı, 3.Sürekli açık modu, 4.Kış modu: Kanatlar yarı yarıya açılır, 5.Sadece giriş modu: Tek yönlü açılır) yönetir. FAAC grubunun A100 modellerinde örneğin, E100 kontrol paneli kullanılır ve bilgisayara entegre ve uzaktan kontrol edilebilir özellikleriyle piyasanın 1 numarasıdır. Kontrol paneli, kapının en üst kısmı ve iç mekana denk gelen ana gövde profili içindedir. İnglizcesi – head section.

3. Kanat profilleri sistemi: Ana malzeme olarak alüminyum profillerden oluşur. Kanatların ağırlığı, otomatik kapının performansına doğru orantılıdır. Örneğin 4mm+4mm cam kullanılan ve 2200 mm geçiş yüksekliğindeki tek kanadın ağırlığı, ortalama 50-60 kg arasındadır. Dolayısıyla, otomasyonun çift kanat düşünüldüğünde, 100-120 kg kanatları taşıyabilmesi gerekir.

4. Motor ve yürütme grubu sistemi: Fotoselli kapının en önemli unsurudur. Dekoderli motorlar yaygınca kullanılmaya başlamıştır. Motor ile yürütme grubu birbirine bağımlı çalışır ve doğru orantılı performans içindedir. Hız ayarı, ağırlık ayarı ve bir çok başka özellikler, motor ve yürütme grubunun performansına göre belirlenir.

fotoselli kapı

High-tech fotoselli kapılar: Sıradan fotoselli kapılar, yaya uzaktan geçtiğinde bile açılır ve dolayısıyla ekstra elektrik masrafı demektir. Bu da günümüz şartlarında fantastik bir özelliğe sahip olmak demektir. Bu kapıların kontrolsüz olarak açılması nedeniyle, binanın ısıtma-soğutma masraflarını da olumsuz etkiler. FAAC grubunun high-tech ürünü olan A140 modeli, teknolojideki son noktayı temsil eder.

Fotoselli yana kayar kapılarda, standart net geçiş yüksekliği 2100 mm - 2200 mm arasındadır. Net geçiş genişliği ise 1600 mm - 1800 mm arasındadır. En çok tercih edilen 2 hareketli 2 sabit kapılara bu ölçüleri uygularsak, hareketli kanatların genişliği 800 mm + 800 mm veya 900 mm + 900 mm şeklinde olur. Camlama sistemi için en çok kullanılan 4+4 mm lamine veya temperli camlar tercih edilir. FAAC A100 yana kayar otomatik kapı mekanizması çift kanatlarda 70 kg + 70 kg, tek kanatta ise 110 kg ağırlık taşır. FAAC A140 modeli ise, aynı A100 gibi ince mekanizmadır, ancak performans ve özellikleri bakımından daha güçlü bir sistemdir. FAAC A140 AIR yana kayar otomatik kapı mekanizması tek kanatta 250 kg, çift kanatlarda ise 110 kg + 110 kg ağırlık taşır. Diğer FAAC 930 ve FAAC 940 modelleri de, aynı yukarıda belirtilen modellerde olduğu gibi projenin özelliklerine göre tercih edilebilir.


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments