Yahya Kemal Beyatlının Hayatı

1884 yılında Üsküp te dogdu. Asıl adı Ahmed Agâh tır. Ilkögrenimini Üsküp te gördü. Istanbul Vefa Lisesi mezunu. Baslangıçta Sultan II.Abdülhamit yönetimine karsı muhaliflerin safında yer alarakParis e kaçtı. Fransa da Siyasal Bilgiler okurken hocası Albert Sorrel in etkisinde kalarak düsüncelerinde degismeler oldu. Fransa da dokuz yıl kaldı. Fransız edebiyatını ve edebiyatçılarını yakından tanıma imkânı buldu.

Onlardan etkilendi. Bir ara Nev-Yunanî bir siirin pesine düstü. Dogu Dilleri Okulu na devam ederek Arapça ve Farsça sını gelistirdi. Divan siiri üzerinde yogunlastı. 1913 yılında Istanbul a döndü. Darüssafaka, Medresetü l-Vâizin ve Darülfünûn da Tarih ve Edebiyat dersleri okuttu. Gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Lozan Konferansı na katıldı.

1923 te Urfa milletvekili seçildi. Çesitli ülkelerde diplomatik görevler alarak Türkiye yi temsil etti. Yozgat, Tekirdag ve Istanbul milletvekilligi yaptı. Pakistan büyükelçiligi görevinde iken emekli oldu (1949) ve yurda döndü. Tedavi için Paris e gitti. Bir yıl sonra da öldü. Cumhuriyet dönemi Türk siirinin en büyük temsilcilerinden biridir. Aruzla yazdı. Klasik siirimizin temel özelliklerine baglı kalarak, kendine özgü bir sair oldu. Sanatta ve edebiyatta millî ve manevî degerlere baglı kaldı. 


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments