Domuz gribinden korunmanın doğal yolu: Sarımsak

Hastalıklar Gösterim: 2203

Erciyes Üniversitesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi Tıbbi Farmakoloji Uzmanı Dr. Ahmet İnal, gripten korunmak için günde bir diş sarımsağın sabahları aç karnına ve çiğneyerek yenmesini tavsiye etti. Dr. İnal, sarımsağın bağışıklık sistemini güçlü tuttuğunu söyledi.

Dr. Ahmet İnal, hayvanlardan insanlara geçen ve bir salgına dönüşen domuz gribi virüsünün hayvanlara geçip, tekrar insanlara geçebileceğini, bir döngü haline gelen virüsün değişime uğrayarak çok daha öldürücü olabileceğini söyledi. H1N1 virüsünün ölümcül etkisinin şimdilik mevsimsel gribe benzediğini ifade eden Dr. İnal, “Mesela kuş gribi (H5N1) virüsü ile benzerlik gösteren bir virüse dönerse, o zaman öldürücülüğü daha da artacak” dedi.

Domuz gribinden korunmak için insanların bağışıklık sistemini güçlü tutmaları gerektiğini belirten Dr. İnal, şunları söyledi:

“Bağışıklığı güçlendirici beslenme çok önemli, günde bir diş sarımsağın sabahları aç karnına ve çiğneyerek yenmesi önemli, sarımsak yutulması halinde o kadar etkili değil. Dolayısıyla çiğneyerek yenilmeli, ayrıca ekinezya çayı ya da tabletleri kullanılabilir. Bağışıklığı güçlendirici vitaminleri içeren turunçgiller, yeşil sebze, nar, elma, kuşburnu gibi besinler tüketilmeli. Anne sütünden elde edilerek tabletleri yapılan kolostrum da bağışıklık güçlendirici tabletler olarak şu an kullanılmakta. Ama her şeyden önce hijyen geliyor. El yıkama bulaşıcılık oranını önemli miktarda düşürüyor” diye konuştu.

Yazdır