Dumping Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dumping sendromu, hızlı mide boşalmasının neden olduğu, ishal, mide bulantısı ve yemekten sonra sersemlemiş veya yorgun hissetme gibi bir grup semptomdur. Dumping sendromu, genellikle mide ameliyatı sonrası ortaya çıkabilen bir durum. Karın ağrısı, çarpıntı, ishal, kusma ve kramp gibi belirtilerle kendini gösterir. Hızlı mide boşalması, yiyeceğin midenizden on iki parmak bağırsağınıza daoğru çok hızlı hareket ettiği bir durumdur.

Dumping Sendromunun Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Erken dumping sendromunun belirtileri yemekten sonraki 30 dakika içinde ortaya çıkarken, geç dumping sendromunun belirtileri yemekten 1 ila 3 saat sonra ortaya çıkar. En yaygın nedeni mide veya yemek borusu ameliyatlarıdır. Mide cerrahisinin şekli dumping sendromunun şiddetini belirler. Cerrahi nedenler arasında gastrojejunostomi, gastrik bypass ameliyatları, mide ülseri ameliyatları sayılabilir. Cerrahi olmayan sebepler arasında da diyabet hastalığı, bazı viral hastalıklar ve idiopatik nedenler bulunur.

Dumping Sendromunun Tanısı Nasıl Konur?

Doktor muayenesindeki bulgular ve hastadaki belirtiler ışığında tanısı konur. Ayrıca tanıyı doğrulamak için glukoz tolerans testi, mide boşaltma taraması gibi testler yapılabilir. Dumping sendromunun hafif belirtileri pilor koruyucu olmayan mide ameliyatı geçirmiş hastaların yaklaşık %20-50 kadarında görülebilir. %1-5 kadarında şiddetli belirti ve bulgular görülür. Erken dumping, geç dumping'e göre daha sık görülür. Dumping sendromu erken ve geç dumping olarak ikiye ayrılır.

Dumping Sendromunun Tedavisi Nasıldır?

Dumping sendromunu tedavi etmenin ilk adımı, beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir. Doktorunuz günde altı öğün yemek yemenizi önerebilir. Ayrıca, yemek yedikten sonra uzanmak, daha fazla protein, lif ve yağ tüketmek de fayda sağlayabilir.

Doktorunuz, beslenme alışkanlıklarınızda değişiklikler isteyebilir, ilaç reçeteleyebilir, gerekli görürse de ameliyat önerebilir.

Dumping sendromlu birçok hasta beslenme alışkanlıklarını değiştirerek iyileşme sağlayabilir.

Kaynak: http://www.yeditepehastanesi.com.tr/dumping-sendromu-nedir


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments