Ebola virüsü hastalığı nedir?

Ebola virüsü nedir?

Ebola virüsü hastalığı veya Ebola kanamalı ateşi %60-90 oranında ölümle sonuçlanan bulaşıcı ve salgınlara neden olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone olmak üzere dört Batı Afrika ülkesinde ilk olarak görülmüştür. Şu ana kadar Türkiye’de yaşanmış olgu bildirilmemiştir. Hasta kişinin kan ve vücut salgıları ile temas eden sağlık personeli ve aile bireylerine bulaşma olasılığı yüksektir.

Hastalığın bulguları ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, halsizlik, ishal, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık olarak bildirilmiştir. Bazı hastalarda boğaz ağrısı, öksürük, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı gibi bulgulara da rastlanmıştır. Şüpheli durumlarda kanda virus veya virusa karşı antikorların saptanması ile tanı konabilir. İnsan ve hayvanlar için aşısı yoktur. Hastalığın özel bir tedavisi de yoktur; destek tedaviler uygulanmaktadır. Ebola semptomları, virüse maruz kaldıktan sonra 2 ila 21 gün arasında herhangi bir yerde olabilir.

Virüs, ilk olarak 1976 yılında Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki eş zamanlı salgınlarda tespit edildi ve adını Kongo’daki bir nehirden aldı. Bu virüs hemen hemen daima sahra altı Afrika ülkelerinde görülmektedir. 22 Ağustos 2014 tarihinde şüpheli ve kanıtlanmış olgu sayısı 2615, hayatını kaybeden olgu sayısı 1427 olarak bildirilmiştir. Güncel hasta ve ölüm sayıları Dünya Sağlık Örgütü’nün sitesinde yayınlanmaktadır.

Ebola virüsü hastalığı


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments