Domuz gribinden 415 kişi hayatını kaybetti.

Domuz Gribi

Sağlık Bakanlığı'nın 14 Aralık 2009 tarihli açıklamasında, domuz gribinden hayatını kaybedenlerin sayısının 415'e çıktığı belirtildi. Hayatını kaybedenlerden 121'inin 50 yaş altında ve daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişiler olduğu belirtildi.

Hastalık ilk kez Meksika ve ABD'de (H1N1 ilk olarak Nisan 2009'da Kaliforniya'da 10 yaşındaki bir kız çocuğunda tespit edildi) görüldü ve 2009 ile 2010 seneleri arasındaki grip mevsimi boyunca birçok ülkeye yayıldı. Domuz gribi salgınıyla birlikte dünya çapında yüzlerce insan hayatını kaybetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İstanbul'da Pandemik grip nedeniyle tedavisi devam eden 13 yaşında bir kız çocuğunun yaşamını yitirdiği, bu vefatla Pandemik gripten kaybedilen vatandaşların sayısının 8 olduğunu bildirdi.

İstanbul'da tedavisi devam eden 13 yaşındaki bir kız çocuğunun ardından Ankara'da da 65 yaşındaki bir kadın domuz gribinden hayatını kaybettiği. Böylece Türkiye'de domuz gribinden 9. ölüm gerçekleşti.

Durumu ağır 8 hastanın tedavisinin ise yoğun bakımlarda sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, 2 yaşından küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar, gebeler ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmeleri istendi.

Bunların dışındaki kişilerde grip belirtileri ortaya çıktığında evlerinde istirahat etmeleri önerilen açıklamada, genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 3 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusma şikayetlerinden biri olan vakaların beklemeden doktora müracaatlarının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Domuz gribinden dünyada kaç kişi öldü?

H1N1 influenza'nın 100.000 ila 400.000 kişinin ölümüne neden olduğunu belirtti. Dünya Sağlık Örgütü Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan yeni tahminlere göre, her yıl 650.000'e kadar ölüm, mevsimsel grip nedeniyle solunum yolu hastalıklarıyla ilişkilidir.


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments