Sağlık Bakanlığı 26.10.2009 Tarihli A(H1N1) Vaka Raporu

İlk pandemik A(H1N1) grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009 tarihinden bu yana ülkemizde toplam 1.095 pandemik A(H1N1) vakası tespit edilmiştir. Bu vaka sayısı bugün itibariyle Türkiye’de var olan vaka sayısı değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısıdır.

Halen 5 vakanın tedavisi hastanede devam etmektedir. Bunlardan durumu ağır olan bir hastanın tedavisi ise yoğun bakımda sürdürülmektedir.

Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir.

Genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır.

Okullarda kapı kolları, merdiven tırabzanları, masa vb. temas edilen yüzeylerin su ve günlük temizlikte kullanılan sabun veya bir deterjanla günde en az iki kez temizlenmesi ve sınıfların sık sık havalandırılması önemlidir. Okullarda ayrıca özel bir dezenfeksiyon işlemine gerek bulunmamaktadır.

Kamuoyuna duyurulur.

Kaynak: http://www.grip.saglik.gov.tr/26102009-tarihli-aciklama-saat-1700-id376-8.html


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments