Tohum

Bir zamanlar giderek yaşlanan ve arkasında bir veliaht bırakması gerektiğini anlayan Çinli bir hükümdar vardı.Vezirlerinden veya çocuklarından birisini veliaht seçmek yerine, farklı bir şey yapmaya karar verdi bu hükümdar.

Ülkesinde bütün gençleri huzuruna çağırdı ve onlara şöyle seslendi:

‘‘Artık tahttan çekilmenin ve yerime yeni bir hükümdar seçmenin vakti geldi. Hükümdar olarak içinizden birisini seçeceğim.’’Gençler bu sözleri şaşkınlıkla dinliyorlardı. Hükümdar devam etti:

‘‘Bugün her birinize bir tohum vereceğim. Tek bir tohum. Hepinizin evlerinize dönüp o tohumu ekmenizi,sulamanızı ve bir yıl sonra tohumdan çıkan bitkiyle geri gelmenizi istiyorum. O zaman bana bitkiler hakkında hüküm verip benden sonra tahta geçecek hükümdarı seçeceğim.’’ Saraya çağrılanların arasında Ling isminde bir genç vardı, ve herkes gibi ona da bir tohum verildi. Ling, eve dönüp başından geçenleri heyecanla annesine anlattı. Annesi ona bir saksı ve biraz da toprak verdi. Ling tohumu itinayla ekti,onu güneş ışığı görebileceği bir pencere kenarına koydu. Her gün saksıya su vererek bitkinin tohumun açıp açmadığını kontrol etti.
Üç hafta sonra,Ling’in mahallesindeki gençlerden bazıları tohumların nasıl açtığını,bitkilerin nasıl büyümeye başladığını anlatmaya başladı. Ling bu sözleri duyduktan sonra her defasında eve gidip kendi tohumunu kontrol ediyordu.Gel gelelim, saksının içinde büyüyen hiçbir şey görünmüyordu. Haftalar birbirini kovaladı,ama değişen bir şey olmadı. Bu arada, Ling’in ballandıra ballandıra saksılarındaki çiçeklerden bahsediyordular hep. Ling’in ağzını bıçak bile açmıyordu,çünkü hakkında konuşacağı bir çiçeği yoktu. Elinde toprak dolu bir saksı vardı o kadar. Ve artık başarısız olduğuna inanmaya başlamıştı.
Aradan altı ay geçti. Ling’in saksısında çiçekten eser yoktu hâlâ. Tohumunu çürüttüğüne kanaat getirmişti Ling. Ling. Başka herkesin kocaman çiçekleri, ya da ağaç fidanları olmuştu, ama onun koca saksısı,o kadar!
Nihayet bir yıl tamamlandı ve ülkenin gençleri yetiştirdikleri bitkileri karar vermesi için hükümdarın huzuruna getirdiler. Ling, annesine boş bir saksıyı götüremeyeceği söylediyse de,annesi saksıyı götürmesini ve dürüst olmasını öğütledi. Ling’in sıkıntıdan karnı bile ağırdı,ama annesinin haklı olduğunu bildiğinden dolayı sözünü tuttu. Böylece,o da boş saksıyı saraya götürdü.
Saraya ulaştığında diğer gençlerin yetiştirdiği çeşit çeşit bitkiler karşısında hayrete düştü. Hepsi de güzel renklerde, güzel biçimlerdeydi ve nefis kokular yayıyorlardı.
Birbirlerine çiçeklerini nasıl böyle yetiştirdiklerini ciddi ciddi anlatan diğer gençler, Ling’in elindeki boş saksıyı görünce kahkahalarla güldüler.Birkaçı onun durumuna üzüldü ve omzuna dokunup ‘‘Boş ver, elinden geleni yapmışsın!’’dediler.
Hükümdar gençlerin yanına geldi ve bitkileri inceledi. Bu sırada,Ling arkalara kaçıp gizlenmeye çalışıyordu.‘‘Ne kadar da büyük ağaçlar ve çiçekler yetiştirmişiniz öyle!’’ dedi hükümdar. ‘‘Bugün içinizden birisi yeni hükümdar olarak tayin edilecek.’’ Birden, imparator elinde boş saksıyı tutan Ling’i gördü. Hemen, muhafızlarına onu yanına getirmelerini emretti. Ling korkudan titremeye başladı. ‘‘Hükümdar başaramadığımı gördü, herhalde beni öldürtecek !’’ diye düşünüyordu.

İmparator, yanına getirilen Ling’in ismini sordu, o da cevapladı. Diğer gençlerin hepsi gülmeye ve kendi aralarında Ling’ le alay etmeye başladılar. Hükümdar bir el hareketiyle hepsini susturdu. Ling’i yanına aldı, sonra da kalabalığa ilan etti:”Yeni imparatorunuzu selamlayın! Adı Ling!”Ling kulaklarına inanamadı. Tohumundan tek bir filiz bile çıkmamışken nasıl imparator olabilirdi ki?

Hükümdar konuşmasına devam etti: ”Bir yıl önce her birinize bir tohum verdim, Onu ekip sulamanızı istedim ve bir yıl sonra da bana getirmenizi istedim.Ama sizlere verdiğim tohumların hepsi kaynatılmıştı ve dolayısıyla da filiz açmaları mümkün değildi.
Ling hariç hepiniz bana çeşit çeşit ağaçlar, bitkiler ve çiçekler getirdiniz.Tohumunuzu büyümediğini görünce, size verdiğim tohumun yerine başka bir tohum ektiniz.
İçinizden sadece Ling, kendisine verdiğim tohumun olduğu saksıyı bana getirme cesaretini ve dürüstlüğünü gösterebildi. Bu yüzden, yeni imparatorunuz o olacak.”


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments