EMPATİ

Zamanında bir padişahın bir eşeği varmış. Padişah eşeğini çok severmiş. Günlerden bir gün padişahın eşeği kaybolmuş. Padişah çok üzülmüş, üzüntüsünden hasta olmuş. Ülkedeki hekimler tek çare olarak eşeğin bulunması gerektiğini söylemişler. Bunun üzerine tellal çıkarmışlar. “Her kim padişahın eşeğini bulup getirirse 40 kese altın verilecek, bulamadan geri gelenin kellesi vurulacak” demişler.

40 kese altını duyan yiğitler işin sonunu hiç düşünmeden eşeği aramaya başlamışlar, hepsi eşeği bulamayıp geri döndüklerinde de canlarından olmuşlar. Bu uğurda bir çok yiğidin kellesi gitmiş. Padişah bu ya…tutturmuş eşeğimi bulun, eşeğimi bulun…

İşin sonunda eşek uğruna can vermek olduğunu geç de olsa anlayanlar hiç oralı olmamış, ben eşeği bulurum diye hiç kimse saraya gitmemiş. Aradan uzunca bir zaman geçtikten sonra bir delikanlı gelmiş saraya, çıkmış padişahın huzuruna. Padişah ve çevresindekiler çok şaşırmışlar ”Padişahım,ben eşeğinizi bulurum” demiş. Padişah; “iyi düşün bu uğurda bir çok yiğidin kellesi gitti buna rağmen bulurum diyorsun“ diye uyarmış. Delikanlı kararlı bir şekilde bulurum padişahım diye tekrarlamış ve saraydan ayrılmış.

Bir süre sonra delikanlı eşeği bulup, eşekle beraber saraya dönmüş ve padişahın huzuruna çıkmış. Padişah, söz verdiği 40 kese altını verdikten sonra delikanlıya sormuş: Eşeğimi bulmana çok sevindim ancak sen bu eşeği nasıl buldun çok merak ettim anlatır mısın ? demiş. Delikanlı, padişahım anlatırım anlatmasına da 40 kese daha altın verirseniz anlatırım demiş. Padişah delikanlının bu isteğini hemen kabul etmiş ve 40 kese daha altın vermişler. Padişah, anlat bakalım dinleyelim demiş ve delikanlı anlatmaya başlamış: Sarayın kapısından çıktım padişahım, çıkar çıkmaz başımı önüme eğdim ve ben bir eşek olsaydım nereye giderdim? Ben bir eşek olsaydım nereye giderdim? Diye düşüne düşüne başımı hiç kaldırmada yürüdüm, yürüdüm, yürüdüm sonunda başımı kaldırdığımda eşeğiniz böylece karşımda duruyordu, yularından tuttum getirdim demiş.

Padişah delikanlıyı hayranlıkla dinledikten sonra sormuş; kendini benim yerime de koyabilir misin? Demiş. Delikanlı, tabi padişahım, ikinci 40 kese altını istemeden önce de kendimi sizin yerinize koymuştum demiş.


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments