Peter Higgs

eter Ware Higgs (29 Mayıs 1929 ) da Born’da doğdu. İngiliz Fizik Teorisyeni ve fizikçi Edinburgh Üniversitesinden Profesör olarak emekli oldu.

Bilim dünyasında adını 1960 lı yıllarda ortaya attığı Broken Symetry ve Elektriksel Kuvvet teorisi ile duyurdu. Madde ve elementlerin parçalanmaları ile hesapladığı Big Bang veya Büyük Patlama dediğimiz Evrenin varoluşunu küçük bir modelinin hesabını yaptı ancak uygulamaya geçiremedi. Higgs Mekaniği adını verdiği teorisi Merkezi İsviçre’nin Cern Şehrinde olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde onun bu Teorisini hayata geçirmeye çalışıyor. 2008 yılında başlanan deneylerin ilki başarı ile tamamlandı.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD, Hindistan, Rusya ve Japonya’nın da iştirak ettiği 3,76 milyar Euro’luk proje, minik parçacık fiziğinin yıllardır kafa patlattığı dört büyük soruya cevap bulmaya çalışıyor.

ORTAYA ÇIKACAĞI SÖYLENİLEN MADDELER :

* Higgs Bozonu : İstikrarsız karaktere sahip bu parçacığa adeta “ilahi parçacık” yada bazılarına göre “tanrının zerrecikleri” Maddenin ana yapısı gözüyle bakılıyor, zira birçok araştırmacı bu parçacığı teorik olarak inceledi, ama şimdiye kadar hiç kimse onu göremedi. Bu maddeyi ortaya çıkacan İngiliz fizikçisi Peter Higgs Bozonun varlığını deneyle kanıtlamak, parçacık fiziğinde bilinenleri özetleyen “standart modelin” eksik halkasını bulmak anlamına gelecek. Higgs bozonu, kütlenin nasıl kazanıldığının anlaşılmasını sağlayacak. Bazı parçacıkların niçin kütleden mahrum olduğu da böylelikle anlaşılabilecek.

* Süpersimetre : Bu durum zamanların en fazla araştırılan ve bilnmeyen bir keşif bilinen madde evrenin sadece yüzde 4’ünü oluşturuyor. Kainatın yüzde 23’ü karanlık madde, kalan yüzde 73’ü de karanlık enerjiden oluşturuyor. Bu konunun aydınlatılması; karanlık maddenin, “nötralino” adı verilen süpersimetrik parçacıklardan oluştuğunu gösterebilecek. Tabi şuan sadece teori… * Madde ve Antimaddenin Esrarı : Enerji maddeye dönüşürken, bir parçacık ve zıt kutuplu elektrik yüküne sahip bir yansıması, bir başka deyişle antiparçacığı oluşuyor. Parçacık ve antiparçacık bir araya gelecek olursa birbirlerini yok ediyor Ne demek şimdi bu ? Bilim adamlarına göre bir madde varsa birde bunun anti maddesi olması gerekmekte. Fakat bugüne kadr bu anti maddeyi ne bilen ne gören var…

* Büyük Patlama : Büyük Patlama sırasında ne oldu ne bitti hiç kimse bilmiyor. Bu patama sırasında madde, kuark ve glüonlardan oluşan bir çeşit yoğun sıvı olarak ortaya çıktı. Bu sıvı soğurken ve yoğunlaşırken, kuarklar; protonlar, nötronlar ve diğer parçacıkları oluşturdu. LHC, ağır iyonları birbirleriyle çarpıştırarak bir anlık da olsa, Güneş çekirdeğindekinden 100 bin kat daha yüksek sıcaklık elde etmeye çalışacak. Bu çarpışmalar sırasında kuarklar ortaya çıkacak. Bilim adamları ve araştırmacılar, serbest kalan kuarkların maddeyi oluşturmak için ne şekilde ve nasıl birleştiklerini gözlemleyebilecek. Yani madde ‘nin nasıl oluştuğu gözlemlenecek. Fakat bazı bilim adamları da diyor ki bu sıvı dünyayı eritecek.


Yazdır   e-Posta

You have no rights to post comments