Çarşamba, 19 Eylül 2018

1954 yılında İstanbul’da doğdu. 1981 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

1969–1980 yılları arasında profesyonel futbol oynadı. Profesyonel futbol hayatında başarılı bir grafik çizerken, babasının arzusu doğrultusunda futbol hayatına son verdi. 1980–1994 arasında ticaretle uğraştı, farklı şirketlerde yöneticilikler yaptı. Çeşitli işkollarında yöneticilik yapması, siyaset hayatında en önem verdiği unsur olan “insan yönetimi” konusunda uzmanlaşmasını sağlarken, aynı zamanda hayatın çeşitli alanlarında daha derin bir birikime sahip olmasına yol açtı.

Öğrencilik döneminde siyasete yakın ilgi duydu. Bireysel gelişimini ve kariyer planlarını her zaman sosyal sorumluluklar üzerine kurdu. Milli Selamet Partisi Gençlik Kolları İstanbul İl Başkanlığına seçildi. 1985 yılında Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Görevi süresince diğer siyasi partilere model teşkil edecek yeni bir örgütsel yapı geliştirdi. Siyaset hayatının ilk adımlarında bile kadınların siyasete katılımı konusunda her zaman özendirici oldu. Siyasete ilk adım attığı partiler muhafazakâr partiler olmasına rağmen kadınlar konusunda geliştirdiği yeni örgütsel modeller sayesinde siyasete yeni boyutlar kattı, gençlerin siyasette pasif görev almasını her zaman eleştirerek aktif sorumluluk almalarını sağladı.

27 Mart 1994’deki seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. İnsan kaynakları ve maliye konularındaki başarılı yönetimi, şehrin kronikleşmiş sorunlarının çözümünde önemli rol oynadı. Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul’un ağır altyapı sorunlarının çözülmesi gibi hizmetlerde önemli düzelmeler oldu. İstanbul’un trafik sorununun çözümü amacı ile 50’den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi. Belediye Başkanlığı süresince 2 milyar dolar borç ödenirken, 4 milyar dolar yatırım yapıldı. Tüm bunlar, para yönetimi, insan yönetimi ve kaynak yönetimi konusundaki yeteneklerini ortaya koymasını sağlarken, aynı zamanda geniş halk kesimleri nezdinde büyük bir sevgi ve saygı görmesine imkân yarattı.

Hayatı boyunca her zaman Türkiye’yi karış karış gezmeye büyük bir önem verdi. Halkla birlikte olmaktan duyduğu büyük zevk siyasi literatüre geçti. Yine böyle bir gezi sırasında, Belediye başkanı seçildikten 4,5 sene sonra Siirt’te okuduğu bir şiir sebebiyle mahkeme kararı ile görevine son verildi ve 5 ay Pınarhisar cezaevinde kaldı. Okuduğu şiir Türk Milli Eğitim Bakanlığı’nın tavsiye ettiği bir şiir olmasına rağmen, bu şiiri okuması sebebiyle hapis cezası alması kamu vicdanını yaraladı, fakat kendisinin bir lider olarak kamu vicdanındaki yerini derinleştirdi ve güçlendirdi.

Ağustos 2001 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) kurucusu ve Genel Başkanı oldu. AK Parti 2 Kasım 2002 seçimlerinde % 34 oyla mecliste % 66 çoğunluğu elde etmesine rağmen siyasi yasağı sebebiyle Başbakanlık görevini üstlenemedi. Yasaklı olduğu dönemde tüm dünya liderleri tarafından “devlet başkanı” gibi karşılandı. Böylece başbakan olmadan dünya lideri olma konumuna ulaştı.

Daha sonra yapılan bir yasa değişikliği sonucunda 9 Mart 2003 tarihinde Siirt’te yapılan seçimde oyların % 85’ini alarak parlamentoya girdi ve 14 Mart 2003 tarihinde Başbakan olarak 59. Cumhuriyet Hükümetini kurdu.

TBMM 22. dönem birinci yasama döneminde Avrupa Birliği sürecine yönelik olarak 4 uyum paketi çıkartıldı. Reform çalışmaları sonucunda Türkiye AB’ye üyelik yolunda büyük bir aşama kaydetti. Bu Avrupa’nın çeşitli platformlarında “yılın Avrupalı lideri” olarak anılmasını ve ödüller almasını sağladı.

Hükûmetin ilk yıl icraatları sonucu ekonomide büyük gelişmeler yaşandı; enflasyon % 40’dan % 14’e, devletin borçlanma faiz oranı % 68’den % 24’e düştü. Kişi başına milli gelir 2260 ABD Dolarından 3300 ABD Dolarına yükseldi.

Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları

59. T.C. Hükûmeti 14.03.2003 - 

You have no rights to post comments