Pazartesi, 25 Haziran 2018

1935 yılında Erzincan’da doğdu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Akbulut bir süre serbest avukat olarak çalıştı. 1983-1991 yılları arasında Anavatan Partisi’nden Erzincan Milletvekili olarak TBMM’ye giren Akbulut, 1984-1987 yılları arasında İçişleri Bakanı olarak I. Turgut Özal Hükûmetinde görev aldı.

Akbulut, 24 Aralık 1987 - 1 Eylül 1989 ve 11 Eylül 1989 - 9 Kasım 1989 tarihleri arasında da Meclis Başkanlığı görevinde bulundu.

Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olmasının ardından Başbakan oldu ve 1989-1991 yılları arasında bu görevini sürdürdü. 1989-1991 yılları arasında Anavatan Partisi Genel Başkanlığı da yapan Akbulut, 1995yılında yapılan genel seçimlerde milletvekilliğine aday olmadı.

18 Nisan 1999 genel seçimlerinde Anavatan Partisi Ankara Milletvekili olarak yeniden Parlamento’ya girdi. 20 Mayıs 1999 tarihinde 3. kez Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçildi.

Yıldırım Akbulut, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları

47. T.C. Hükümeti 09.11.1989 23.06.1991 

You have no rights to post comments