Salı, 19 Haziran 2018

29 Ekim 1926 tarihinde Sinop’ta doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden 1948 yılında mezun oldu. Aynı fakültede asistanlığa başladı. Almanya’nın Aachen Tecnische Hochshcule’de doktorasını yaptı. 1954’de İTÜ’de doçent, 1965’te profesör unvanlarını aldı. Şubat 1966’da TOBB Sanayi Dairesi Başkanlığı’na getirildi. Daha sonra Genel Sekreter olan Erbakan, 1968 Mayıs’ında TOBB İdare Heyeti Üyesi, Mayıs 1969’da TOBB Başkanı oldu.

1969 yılında Konya’dan bağımsız milletvekili seçildi. 1970 yılında Millî Nizam Partisi’ni kurdu, ancak parti kısa bir süre sonra Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Erbakan, İsviçre’ye gitti. 11 Ekim 1973 tarihinde Milli Nizam Partisi kadrosuyla Milli Selamet Partisi’ni kurdu. 1974-1978 döneminde üç ayrı koalisyon hükûmetinde Başbakan Yardımcılığı yaptı.

12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra bir süre İzmir Uzunada’da gözaltında tutuldu. 15 Ekim 1980 tarihinde 21 Milli Selamet Partisi yöneticisiyle birlikte Milli Selamet Partisi’ni illegal bir cemiyete dönüştürmek ve laikliğe aykırı davranmak suçlamasıyla tutuklandı. 24 Temmuz 1981 tarihinde serbest bırakıldı ve beraat etti.

1982 Anayasası gereğince 10 yıl siyaset yapma yasağı aldı. 1987 yılında yapılan halk oylamasıyla tekrar siyasete döndü. 19 Temmuz 1983 tarihinde kurulan Refah Partisi’ne daha sonra Genel Başkan seçildi. 1991 seçimlerinde Konya’dan milletvekili oldu.

1995 seçimlerinde 158 milletvekili ile birinci parti oldu. Doğru Yol Partisi - Anavatan Partisi koalisyon hükûmeti başarısız olunca Doğru Yol Partisi ile kurduğu REFAHYOL Hükûmeti’nde 28 Haziran 1996 tarihinde Başbakan olarak göreve başladı. 21 Mayıs 1997 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Refah Partisi’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu ve Refah Partisi kapatıldı.

1998 yılı Şubat ayında Genel Başkanı olduğu Refah Partisi’nin kapanmasıyla 5 yıl siyasi yasaklı hale gelen Erbakan 11 Mayıs 2003 tarihinde Saadet Partisi’ne Genel Başkan seçildi.

Almanca ve İngilizce bilen Necmettin Erbakan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Başbakanı Olduğu Hükümetler ve Görev Zamanları

54. T.C. Hükûmeti 28.06.1996 30.06.1997

Necmettin Erbakan, Türk siyasetçi, mühendis, akademisyen Türkiye başbakanı. Başbakanlık görevini 28 Haziran 1996 ile 30 Haziran 1997 tarihleri arasında sürdürmüştür.

Doğum tarihi: 29 Ekim 1926, Sinop, Türkiye

Ölüm tarihi ve yeri: 27 Şubat 2011, Güven Hastanesi

Defin tarihi ve yeri: Merkezefendi Mezarlığı, İstanbul, Türkiye

Eş: Nermin Erbakan (e. 1967–2005)

Kitaplar: Davam: Ne Yaptiysam Allah Rizasi Icin Yaptim, DAHA FAZLA

Eğitim: RWTH Aachen, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Lisesi

You have no rights to post comments